>

. Düğün Fotoğraflarında İddalıyız !

İddamızın nedeni 1.200.000 den fazla deklanşöre basmış olmaktan geliyor.

. Armut.com ‘a üye olduk.

. Hizmetlerimiz

Düğün, Düğün hikayesi, Düğün öyküsü, Düğün masalı, Tam gün hikayesi, Tüm gün hikayesi
Düğün fotoğrafçısı, Düğün fotoğrafçılığı, Dış çekim, Düğün albümü, Düğün hikayesi fiyatları, Düğün filmi, Düğün klibi, Düğün çekimi, Düğün davetiyesi, Save the date, Düğün fotoğraf çekimi, düğün albümü, gelin damat, Düğün fotoğrafçıları, Düğün fotoğrafçısı ankara, Düğün fotoğrafçısı fiyatları, Düğün fotoğrafları, Düğün fotoğrafı çekim teknikleri

'

= ( 0 )

OBJEKTİFLER

Objektif, görüntüyü, kaydedici yüzeye taşıyan ikinci ana parçadır. Objektifler, bir dizi mercekten oluşan silindirik bir yapıdır. İçeride yer alan mercekler “eleman” olarak tanımlanır.

Objektifler görüntüyü dairesel olarak elde ederler. Bu dairesel görüntünün merkezdeki diktörtgen parçası fotograf olarak kaydedilir.

Objektifler görüş açıları ve en açık diyafram aralığıyla tanımlanırlar. Örneğin, 24mm. 1.8 veya 300mm.5.6 .

Günümüz Auto Focus (otomatik netlemeli) makinalarda netleme objektife entegre bir sistem tarafından kontrol edilir.

Auto Focus (AF):

AF makinaların netleme sistemi bir veya birden fazla netleme noktası kullanarak çalışır. Netleme noktaları, konu üstüne getirilerek sabitlenir. Bu netleme noktalarının sayısı, makinanın gelişmişlik düzeyine göre değişir. Kompakt makinalarda, 4 veya 5 netleme noktası bulunurken, SLR makinlarda bu sayı 7, 9 veya 49’a çıkabilir. Netleme noktalarının fazlalığı, netleme süresini artırır. Bu durum makinanın çekim sisteminin hızını da belirler.

AF makinalarda üç farklı netleme sistemi kullanılır.

1.Kontrast karşılaştırmalı netleme sistem.

  1. Kızılötesi netleme sistem.
  2. Ultrasonik netleme sistem.

Kontrast karşılaştırmalı Sistem

Kontrast karşılaştırmalı netleme sistemi günümüz makinalarında en fazla kullanılan tekniktir. Bu netleme sisteminde, netleme noktaları konu üzerinde aydınlık ve karanlık alanların birleştiği bölgeleri arar. Netleme noktaları bu bölgeyi yakaladığında netleme otomatik olarak yapılır.

Kontrast karşılaştırmalı netleme en çok tercih edilen teknik olamasına rağmen bazı olumsuz yanları da vardır. Az ışıklı ortamlarda veya tek renkli ortamlarda kontrast düşük olduğu için netleme yapmak zor olur. Bu durumda manuel netleme tercih edilmelidir.

Kızılötesi Netleme

Bu sistem objektiften gönderilen kızılötesi ışının konuya ulaşıp dönmesi arasında geçen sürenin metric karşılığı üzerinden netleme yapar. Konu ile objektif arasında yer alan saydam yüzeyler (cam v.b.) veya konunun uzaklığı netlemede sorun yaratabilir. Bu nedenle kızılötesi netleme fazla tercih edilen bir sistem olmadı.

Ultrasonik Netleme

Ultrasonik sistem de kızılötesi ile aynı prensipte çalışır. Ultrasonik dalganın konuyla objektif arasında gidip geri dönmesi arasında geçen sürenin metrik karşılığı üzerinden netleme yapılır. Ancak ultrasonik ses dalgası, kızılötesi kadar hassas olmadığı için geliştirilmemiştir.

 

Objektif Türleri

 

Normal objektifler.

Normal açılı objektifler 50mm. objektiflerdir. Bu objektifler, gözün görme açısı olan 46 derecelik bir görüş alanına sahiptir. Bu sınırlı açı kullanım alanlarını daraltır. Genellikle portre ve röportaj çekimlerinde tercih edilmektedir.

Geniş Açı Objektifler

Gözün gördüğü açıdan çok daha geniş bir açıyı gören, odak uzaklığı kısa objektiflerdir. 16mm.-35mm, aralığındaki objektifler geniş açılı objektiflerdir. 16mm.’nin altındaki objektifler “balıkgözü” objektiflerdir. Çok geniş açılı ojektifler olup dairesel formda görüntü elde edilir.

Geniş açılı objektifler, yüksek net alan derinliği sağlar. Bu objektiflerle, perspektifin kolay algılandığı fotograflar elde edilebilir.

Bununla birlikte, geniş açı distorsiyona (bozma) yol açar. Yakın objeler olduğundan büyük, uzak objeler ise olduğundan küçük görülür. Düz çizgilerde içe doğru yatmalar oluşur. Objektifin kalitesine bağlı olarak distorsiyon oranlarında değişmeler olabilir.

Geniş açılı objektifler özellikle mekan fotograflarında tercih edilir. Ayrıca bu objektifler, konuya yeterince yaklaşmayı sağladığı için fotografa renk ve hareket katar.

Dar Açılı (Tele) Objektifler

Odak uzaklığı uzun olan objektifler dar açılı objektiflerdir; tele objektif olarak da adlandırılır. Tele objektiflerde perspektif algısı düşüktür; kareye giren figür-objeler üst üste binmiş olarak görülür.

Uzaktaki konuları yakınlaştırmak tele objektiflerin ana işlevidir. Ancak tele objektiflerde net alan derinliği azdır; netlenen obje dışında kalan alanlarda netlike azdır.

Özellikle moda, spor ve portre fotografçılığında tercih edilir.

Zoom Objektifler

Değişken açılı objektiflerdir. Bu sistem, farklı açılı objektiflerin arasında objektif değiştirmeden hızlı geçişler  sağlar. Kompakt makinalarda zoom objektifler standarttır.

Zoom objektifler, hızlı kadrajlama sağlar ancak, objektif içinde ne kadar fazla mercek olması, görüntü kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle, zoom objektiflerde, uzun aralıklar (18-135mm., 24-200mm. gibi) tercih edilmemelidir.