>

. Düğün Fotoğraflarında İddalıyız !

İddamızın nedeni 1.200.000 den fazla deklanşöre basmış olmaktan geliyor.

. Armut.com ‘a üye olduk.

. Hizmetlerimiz

Düğün, Düğün hikayesi, Düğün öyküsü, Düğün masalı, Tam gün hikayesi, Tüm gün hikayesi
Düğün fotoğrafçısı, Düğün fotoğrafçılığı, Dış çekim, Düğün albümü, Düğün hikayesi fiyatları, Düğün filmi, Düğün klibi, Düğün çekimi, Düğün davetiyesi, Save the date, Düğün fotoğraf çekimi, düğün albümü, gelin damat, Düğün fotoğrafçıları, Düğün fotoğrafçısı ankara, Düğün fotoğrafçısı fiyatları, Düğün fotoğrafları, Düğün fotoğrafı çekim teknikleri

'

= ( 0 )

FOTOĞRAF MAKİNALARININ ANA PARÇALARI

Diyafram : objektiften geçen ışığın miktarını belirleyen düzenektir.  Makinalarda, S veya AV olarak belirtilir. Diyafram, objektif içinde merceklerin önünde, dairesel olarak üst üste yerleşmiş metal yapraklardan oluşur. Her açıklık (f-stop) sayısal olarak ifade edilir. 35mm. makinalarda, en açık diyafram 1,4, en kapalı diyafram ise 44 olarak belirlenmiştir.

Diyafram değeri yükseldiğinde yapraklar kısılır, değer azaldığında yapraklar açılır. Böylece değer azaldıkça objektiften geçen ışık artar, değer arttıkça ışık azalır.

 Alan Derinliği: Diyaframın ışık geçişini kontrol etmenin dışında bir görevi daha vardır: “alan derinliği”. Alan derinliği. fotograf karesindeki objelerin netlik değerlerini ifade eder. Diyafram değerinin azalması, konunun önündeki ve arkasındaki objelerde netliği (netalan) azaltır; diyafram kısıldığında ise fotograf karesindeki net alan artar.

Alan derinliği özellikle kompozisyonun anlatım gücünü etkiler. Bir porter çekiminde diyaframın açılması, sadece modelin yüzünde netlik oluşturarak, modele vurgu yapılmasını sağlar ve portrenin etkisini artırır. Ancak mimaride, tarihi yapıların çekiminde veya bir mekan çekiminde kısık diyafram kullanımı yapının her noktasının net çıkmasını sağlayarak fotografın etkisini arttırır.

Az ışıklı ortamlarda alan derinliğini artırmak zor olmaktadır. Az ışıklı ortamlarda kaydedici yüzeye yeterince ışık düşmesini sağlamak için diyaframı açmamız gerekecektir. Bu durum alan derinliğinin düşmesine yol açar.

Örtücü (obtüratör)

Enstantane veya shutter olarak tabir edilir. Objektifin içinden geçen ışığı diyaframın kontrol etmesi gibi, gövdeden geçen ışığı da örtücü (obtüratör) kontrol eder. Örtücü, temel olarak pozlama süresine bağlı olarak çalışır.

Fotografın ilk dönemlerinde saatlerle ölçülen pozlama süreleri zaman içinde saliselere inmiştir. Bu durum hızla açılıp kapanan perde örtücülerin gelişmesine yol açmıştır.

Perde örtücüler, hemen kaydedici yüzeyin önünde yer alır, pozlama süresince açılıp, pozlama sonunda kapanır.

Örtücü hızı 30sn. Ile 1/16.000sn. arasında değişir. Az ışık alan ortamlarda uzun, bol ışıklı ortamlarda ise kısa pozlama yapılır.

Hareketli objelerin net fotograflanması için yüksek örtücü hızları tercih edilir. Hızlı konuların çekiminde min. 1/125sn.lik örtücü hızı tercih edilmelidir

Az ışıklı ortamlarda, pozlama süresi genellikle 1/30sn. nin altında olur. Bu uzun pozlama nedeni ile az ışıklı ortamlarda hareketli konuların çekiminde zorluk yaşanır. Uzun pozlamalarda sabit konuların fotograflanmasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Uzun örtücü hızlarında makina her türlü titremeyi algılar ve bu fotograf karesinde netsizlik olarak ortaya çıkar. Bu durum makinanın sabitlenmesi ile çözülür. Günümüzde gelişmiş ojektiflerin titreme engelleyici (VR) sistemleri olsa da makinanın bir tripod ile sabitlenmesi tercih edilmelidir.

Özel pozlama süreleri gerektiğinde makinaların B (bulb) ayarı devreye girer. B ayarında makina deklanşöre basılı olan sürede ışık alır.

Diyafram-Örtücü İlişkisi

Diyafram değerleri ile örtücü hızları arasında ters orantılı bir ilişki vardır. Normal ışık koşullarında, diyaframın kısıldığı durumlarda objektiften geçen ışık miktarı az olacağından, örtücü hızının düşürülerek pozlamanın uzaması gerekir. Aynı şekilde örtücü hızının arttığı durumlarda da diyaframın kısılması gerekir. Ancak yetersiz ışık koşullarında her iki değerinde açılması; yüksek ışık koşullarında ise her iki değerin de artırılması gerekir.

Pozometreler

Diyafram-örtücü ilişkisi, fotograf çekiminde hayati öneme sahiptir. Bu noktada, bir konunun fotograflanması için uygun diyafram ve örtücü hızının belirlenmesinde pozometreler (ışık ölçer) kullanılır.

İlk pozometreler elde kullanılmaktayken, günümüzde bütün makinalarda dahili bir pozometre bulunur. Pozometreler ışığa duyarlı silicon tanecikler aracılığı ile ortamdaki ışık yoğunluğunu ölçerek buna uygun diyafram ve örtücü hızını belirler.