>

. Düğün Fotoğraflarında İddalıyız !

İddamızın nedeni 1.200.000 den fazla deklanşöre basmış olmaktan geliyor.

. Armut.com ‘a üye olduk.

. Hizmetlerimiz

Düğün, Düğün hikayesi, Düğün öyküsü, Düğün masalı, Tam gün hikayesi, Tüm gün hikayesi
Düğün fotoğrafçısı, Düğün fotoğrafçılığı, Dış çekim, Düğün albümü, Düğün hikayesi fiyatları, Düğün filmi, Düğün klibi, Düğün çekimi, Düğün davetiyesi, Save the date, Düğün fotoğraf çekimi, düğün albümü, gelin damat, Düğün fotoğrafçıları, Düğün fotoğrafçısı ankara, Düğün fotoğrafçısı fiyatları, Düğün fotoğrafları, Düğün fotoğrafı çekim teknikleri

'

= ( 0 )

FOTOĞRAF MAKİNALARI

Kompakt Makinalar

Bu makinalar pratik kullanım için geliştirilmiş, basit yapılı fotograf makinalarıdır. Objektif, kaydedici yüzeyin (film veya dijital sensor) hemen önünde yer alır.  Objektif gövdeye sabitlenmiştir. Vizörden bağımsız olan objektifin gördüğü açı ile vizörden bakan gözün gördüğü görüntü birbirinden farklılık gösterir. Bu duruma paralax hatası denir. Paralax hatası vizöre eklenen bir ikinci çerçeve ile giderilir: Görüntü vizörün içinde çerçeveye yerleştirilirse parallax hatası giderilebilir. Günümüzde dijital teknolojinin ön izleme imkanı sunması ile paralax hataları da tarihe karıştı.

Kompakt fotograf makinaları tek gövde üzerinde sabitlenmiş olan zoom ojektif ve dahili flaş ile donatıldığı için, taşıması ve kullanımı kolaylaştırmaktadır. Dijital kompakt makinalarda optik vizör bulunmaz. Vizör ekrandan gelen görüntüyü aktaran bir ekrandır. Kompakt makinalar pratik ve basit kullanım için kullanışlı olmakla birlikte bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirir.

Bu makinalar 35 mm. format olarak üretilirler. Ancak dijital makinalarda 35mm.’nin ölçüsü olan 24×36 cm. sensörler taşımazlar. Bu ölçüyle orantılı daha küçük sensörler taşırlar. Bu durum görüntü kalitesine olumsuz olarak etki eder. Film formatta olduğu gibi dijital formatta da kaydedici yüzeyin büyüklüğü görüntü kalitesi ile doğru orantılıdır.

Kompakt makinalar basit, orta ve ileri düzeyde üretilmektedir.

Basit düzey makinalar “bas-çek” tarzda geliştirilmiş, fotograf çekme konusunda kullanıcıya fazla bir iş bırakmayan, belirli ayarlar çerçevesinde, tam otomatik çekim yapan makinalardır. Bu makinalarda vizör yerine ekran vardır. Bu nedenle, basit kompakt makinaların özellikleri fazla geliştirilmemiştir.

Orta düzey kompakt makinalar fiziki olarak basit düzey makinalara benzemekle birlikte, özellikleri daha geliştirilmiş fotograf makinalarıdır. Bu makinalarda çekim ayarları çoğaltılarak, kullanıcıya daha fazla insiyatif verilmiştir. Makina menüsünde M(Manuel) seçeneği eklenerek, kullanıcının ayarları, makinadan bağımısız olarak ayarlaması sağlanmıştır. Orta düzey kompakt makinaların önemli bir özelliği de daha gelişmiş açı ve merceklere sahip zoom objektiflere sahip olmalarıdır.

İleri düzey kompakt makinalar, gerek tasarım gerekse özellikler açısından diğer kompakt makinalardan farklıdır. Daha ciddi kullanıcılar için üretilmiştir.

Bu makinaların en belirleyici özelliği objektif kalitesidir. Bu objektifler, gerek mercek çapı gerekse optik kalitesi olarak diğer kompakt makinalardan belirgin olarak ileridedir.

İleri düzey kompakt makinaların özellikleri de çeşitlendirilmiştir. Yüksek Çözünürlük sunan bu makinaların sensor ve işlemci kaliteleri de artırılmıştır. Çekim modları, beyaz ayarları, ASA değerleri, ciddi kullanıcıların kullanımına uygun hale getirilmiştir.

SLR Fotograf Makinaları

Profesyonel veya ileri düzey amatör fotografçılar için üretilen bu makinalar, “reflex” makinalar olarak da adlandırılırlar. Reflex tabiri, vizör ile objektif arasında yer alan ayna sisteminden gelir. Bu sistem sayesinde objektiften geçen görüntü ile vizöre düşen görüntü bire bir örtüşür; böylece paralax hataları söz konusu olmaz. Objektiften geçen görüntü –biri hareketli- üç ayna ile vizöre ulaşır. Kadraja karar verildikten sonar, deklanşöre basılır. Deklanşöre basılması ile birlikte 1.ayna yukarı kalkar ve görüntü kaydedici yüzeye (film veya dijital sensöre) düşer.

Bu özellik fotografçıya netleme ve kadrajlama kolaylığı sağlar.

SLR makinalarda objektif gövdeye sabitlenmemiştir; gövdeye birden fazla farklı açılarda objektifler takılabilir. Bu özellik profesyonel fotograflar elde etmek için son derece önemlidir.

SLR makinalar, gerek analog gerekse dijital, sahip oldukları özellikler daha detaylandırılmış ve ileri düzey kullanıcılar için geliştirilmiştir.

Dijital SLR makinaların yüksek çözünürlüklü (10-22mp.) sensörleri yine yüksek kaliteli işlemcilerle  desteklenir. Bu makinaların keskinlik ve renk kaliteleri son derce yüksektir. İleri düzey SLR makinalarda “full frame” (24×36) sensörler yerleştirilerek görüntü kaliteleri daha da artırılır. Bu durum makinaların fiyatlarında ciddi bir artışa sebep olur.

Orta Format Makinalar

Orta format fotograf makinaları refleks ayna sistemi ile çalışan makinalardır. Bu makinaların belirleyici özelliği kaydedici yüzeyin boyutlarıdır. Bu makinalar analog formatta 6×4.5cm, 6x6cm.,6x7cm.lik film yüzeyleri kullanır. Bu boyutlu filmler yüksek görüntü kalitesi sunar. Dijital formatta ise sensörler en fazla 6×4.5 cm.dir.

Büyük Format Fotograf Makinaları      

Teknik kamera olarak da adlandırılır. Bu makinalar üç parçadan oluşur: Objektif düzlemi, körük ve film düzlemi. Teknik kameraların iki ayırt edici özelliği vardır. Büyük film yüzeyi ( 10×12, 13×18, 15x21cm.) ve perspektif kontrolü.

Büyük film boyutları çok yüksek görüntü kaliteleri sağlar. Dijital formatta bu makinalar da 6×4.5cmlik sensor kullanırlar.

Körük sistemi ise film yüzeyi ile objektif yüzeyi arasında hareket ederek, makinanın insane gözünün perspektif algısına yakın çekim yapmasını sağlar. Bu özellikleri nedeni ile teknik kameralar son derece pahalıdır.